گروه درسی سوم ابتدایی آذربایجان شرقی

آموزش و پرورش

صندلي جديد؟؟؟؟

عکس جالب

+ نوشته شده در  پنجشنبه سی و یکم فروردین 1391ساعت   توسط گروه درسی سوم آذربایجان شرقی  | 

ت مثل تشويق

ت مثل تشویق یا تنبیه؟

هر انسانی طبعاً خودش را دوست دارد و می خواهد دیگران به شخصیت او احترام بگذارند و از او قدردانی کنند. تشویق درست، به جا و به موقع باعث رشد اعتماد به نفس در انسان می شود. تشویق بر خلاف تنبیه که از عوامل بازدارنده است عاملی ترغیب کننده است که به انسان نیرو می دهد...

 

تشویق و تنبیه از ابزارهایی است که والدین برای تربیت کودکان به کار می گیرند. در روان شناسی و تعلیم و تربیت ، امر تشویق و تنبیه یکی از عوامل و محرک های مهم یادگیری تلقی می شود. تشویق و تنبیه یکی از شاخص های مهم برقراری روابط انسانی است که اعمال درست آنها زمینه های برقراری روابط انسانی را فراهم می سازد. تشویق و تببیه گستره وسیعی از فعالیت ها را در بر می گیرد.و بر بسیاری از شاخص های دیگر اثر می گذارد. کارشناسان معتقدند برای رشد عاطفی و ذهنی کودک پاداش و تببیه لازم است. این ابزارها مانند همه روش ها و فنون تربیتی آن گونه از حساسیت خاصی برخوردار است که کاربرد به موقع آن آثار مثبت و سازنده و کاربرد نابجای آن سبب بوجودآمدن رفتارهای منفی و مخرب مانند افسردگی، ناکامی، بی تفاوتی، تعارض و گاه پرخاشگری در بین تربیت شوندگان می شود.

تعریف تشویق و تنبیه را بدانیم

تشویق در لغت به معنای به شوق در آوردن و کار کسی را ستودن و او را دلگرم ساختن است. تشویق از تمایلات فطری هر انسانی است که تا پایان عمر در او باقی می ماند.و تنبیه عبارت است از آگاه ساختن فرد نسبت به نتایج نامطلوبش. در تعلیم و تربیت وقتی از تشویق و تنبیه صحبت می شود منظور این است که کودک را با رفتار درست و نادرست آشنا کنیم و نتیجه عمل نیکو و عواقب رفتار ناپسند را به او بشناسانیم.

نکاتی در مورد تشویق و تنبیه کودکان

هر انسانی طبعاً خودش را دوست دارد و می خواهد دیگران به شخصیت او احترام بگذارند و از او قدردانی کنند.تشویق درست، به جا و به موقع باعث رشد اعتماد به نفس در انسان می شود. تشویق بر خلاف تنبیه که از عوامل بازدارنده است عاملی ترغیب کننده است که به انسان نیرو می دهد. شخصی که تشویق می شود از کار و زحمت خود احساس رضایت می کند و همین رضایت خاطر است که جلو خستگی و بی میلی او را می گیرد. تشویق شخصیت فرد را احیا می کند. گاهی یک تحسین ساده مسیر زندگی فرد را دگرگون می سازد. اصولاً تشویق در نهاد کودک تاثیر فوق العاده ای دارد و او را به انجام کارهای نیکوتر ترغیب می کند. حال اگر کودک در کارهای خوب مورد تحسین قرار گیرد به آن کارها متمایل می شود و برعکس. تاثیر گذارترین نکته، تشویق کودک به کارهای درست است مثلاً به او بگویید: تو تختخوابت را بدون اینکه از تو خواسته شود، مرتب کردی و این عالی است. این جملات او را به رفتار هر چه بهتر تشویق می کند و مسلماً نتایج بهتری نسبت به زمانی که او را سرزنش می کنید خواهد داشت.

تشویق انواع مختلفی دارد. گاه به صورت دلجویی است. گاه عبارتی محبت آمیز. برخی اوقات یک نگاه توام با لبخند و نشاط و زمانی وعده تعریف یک قصه و.. باید توجه داشت که تشویق به سن و درک کودک و نوع عمل او بستگی دارد

اما در این بین لازم است بدانیم تشویق زمانی موثر واقع می شود که اصولی را در آن رعایت کنیم که از جمله آن اصول عبارتند از:

** علت تشویق باید برای کودک مشخص شود. هنگام تشویق کودک باید بفهمد به چه جهت مورد تحسین قرار گرفته است.

** پاداش معمولاً برای پیشرفت و موفقیت پرداخت می شود و پیامد آن است و با رشوه فرق دارد که معمولاً قبل از انجام دادن عمل پرداخت می شود. تشویق بدون دقت ممکن است به صورت رشوه در آید و اعمال کودک به پاداش وابسته شود و پرتوقع و طلبکار پرورش یابد و در همه جا انتظار پاداش عملی یا معنوی داشته باشد. بنابراین تشویق نباید شکل رشوه به خود بگیرد که در این صورت اثر مثبت و سازنده ای نخواهد داشت.

** پاداش و تنبیه در صورتی موثر است که متناسب با عمل و به موقع و بلافاصله اعمال شود. 

** تشویق باید هر چند وقت یکبار و در برابر کارهای برجسته کودک باشد نه به صورت همیشگی و برای هر کاری. زیرا در این صورت تشویق تاثیر خود را از دست خواهد داد.

** تشویق برای دلخوشی نباشد بلکه کار کودک واقعاً در خور تشویق باشد.

** توجه کنید که به هنگام تعریف از فرزندتان به نکات منفی او اشاره نکنید. مثلاً آفرین من اصلاً فکر نمی کردم تو بتوانی این کار را انجام دهی.

** به نکات مثبت وجود فرزندتان توجه کنید.اگر کودک شما در یک زمینه خاص توانایی و استعداد دارد حتماً آن را شناسایی کنید و با تشویق آن باعث ایجاد پشتکار و میل به تمرین بیشتر در او شوید.

** تشویق نباید از حد اعتدال تجاوز کند. زیرا ممکن است کودک را به خودبینی و خودستایی گرفتار کند. وقتی که بچه ها را تحسین می کنید آنها به خوبی متوجه این نکته می شوند که آیا واقعاً کار خوبی انجام داده اند و شایسته تعریف و تمجید هستند یا نه. مثلاً این که تو نابغه ای تعریف اغراق آمیزی است و هیچ تاثیر مثبتی ندارد.

** تشویق انواع مختلفی دارد. گاه به صورت دلجویی است. گاه عبارتی محبت آمیز. برخی اوقات یک نگاه توام با لبخند و نشاط و زمانی وعده تعریف یک قصه و.. باید توجه داشت که تشویق به سن و درک کودک و نوع عمل او بستگی دارد.

 

نکاتی از تنبیه بدانیم

متاسفانه برخی والدین تنها راه تربیت فرزندشان را تنبیه بدنی می دانند. تنبیه بدنی به معنای کتک زدن که متاسفانه هنوز هم تا حدودی رایج است. فقط یکی از انواع متعدد تنبیه است. باید در نظر داشت که به جای تنبیه و اعمال خشونت فیزیکی راههای بهتری می توان پیدا کرد. تنبیه بدنی عوارض متعددی در رفتار و روحیه کودک دارد.

کارشناسان معتقدند برای تربیت کودکان نباید از تنبیه بدنی استفاده کرد زیرا موجب اختلالات رفتاری کودکان می شود

کارشناسان معتقدند کودکانی که تنبیه بدنی می شوند بیشتر از سایر کودکان مضطرب و پرخاشگرند. کودکانی که مکرراً تنبیه می شوند یاد می گیرند از بزرگسالان تنبیه کننده دوری کنند و در نتیجه این بزرگسالان فرصت کمتری برای آموزش دادن رفتار مطلوب دارند. کارشناسان معتقدند برای تربیت کودکان نباید از تنبیه بدنی استفاده کرد زیرا موجب اختلالات رفتاری کودکان می شود. تهدید و تنبیه به خصوص تنبیه بدنی اضطراب زیادی در بچه ها ایجاد می کند و این اضطراب می تواند عامل بازدارنده ی یادگیری باشد. تنبیه بدنی به عنوان عامل بازدارنده چندان سازنده نیست زیرا کودک ممکن است از ترس کتک به ظاهر مرتکب خلاف نشود اما عادت زشت خود را از دست ندهد.

 

بنابراین راههای دیگری به جای تنبیه خشن عبارتند از:

ت مثل تشویق یا تنبیه؟

محروم سازی: به این صورت اجرا می شود که کودکان را از موقعیت فعلی دور می کنند. هر گاه کودک از موقعیت خود سوء استفاده می کند تنبیه مناسب آن است که وی را از چیزی که مورد علاقه اش است محروم سازید. برای مثال اگر کودک از وسایل خود برای زد و خورد استفاده می کند بهتر است آن وسیله را از او بگیرید. چند دقیقه محروم کردن برای تغییر دادن رفتار کافی است. ضمن اینکه به والدین عصبانی نیز یک مهلت آرام شدن می دهد. محروم سازی هنگامی بیشترین تاثیر را دارد که شی مورد علاقه کودک، عامل اصلی رفتار ناپسند وی باشد. در غیر این صورت این تنبیه موثر واقع نمی شود.

حذف کردن امتیازات: مثل تماشا نکردن برنامه مورد دلخواه...

 

 

بنابراین اصول تنبیه خوب عبارتند از..

** تنبیه با جرم و خطای کودک متناسب باشد و بیدرنگ پس از ارتکاب خطا انجام گیرد.

** تنبیه نباید کودک را تحقیر کند و خشم او را برانگیزد. هنگامی که می خواهید کودک را تنبیه کنید رفتار و عمل زشتش را نکوهش کنید نه شخصیت او را . یعنی از به کار بردن کلماتی نظبر " تو کی آدم می شوی " یا " دیگه دوستت ندارم" خودداری کنید. این کلمات فقط امنیت کودک را به خطر می اندازد و هیچ گونه ارتباطی به رفتار یا اعمال کودک ندارد.

** تنبیه باید ثابت باشد و کودک بداند که در صورت رعایت نکردن مقررات، آن تنبیه اجتناب ناپذیر است. اجازه دادن به کودکان که در برخی موقعیت ها به طور نامناسب رفتار کنند و در موقعیت های دیگر سرزنش شوند آن ها را گیج می کند و رفتار ناخوشایند ادامه می یابد.

** تنبیه با استدلال همراه باشد به طوری که کودک آن را بی طرفانه و عادلانه تلقی کند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه سی و یکم فروردین 1391ساعت   توسط گروه درسی سوم آذربایجان شرقی  | 

عطار نيشابوري-فارسي سوم

 

جانا، حدیث حسنت، در داستان نگنجد / رمزی ز راز عشقت، در صد زبان نگنجد

+ نوشته شده در  پنجشنبه سی و یکم فروردین 1391ساعت   توسط گروه درسی سوم آذربایجان شرقی  | 

وزارتخانه به سه ساله اول ابتدایی نیز مدرک خواهد داد.

وزیر آموزش و پرورش از طرح ارائه مدرک به فارغ‌التحصیلان سوم دبستان خبر داد و گفت: این طرح آماده است اما ابتدا باید فضای مدارس ساماندهی شود.

 
حمیدرضا حاجی‌بابایی، وزیر آموزش و پرورش در گفت‌وگو با فارس «توانا» اظهار داشت: این وزارتخانه به سمتی حرکت می‌کند که در آینده به سه ساله اول ابتدایی نیز مدرک خواهد داد.

وی در پاسخ به این پرسش که چه زمانی «طرح ارائه مدرک به فارغ‌التحصیلان سوم دبستان»، اجرا خواهد شد، گفت: امسال امکان اجرا بود اما طرح‌ها زیاد است و نمی‌توان همه طرح‌ها را با هم پیش برد.

حاجی‌بابایی افزود: در ابتدا باید ساختمان‌های آموزشی را ساماندهی کرد و ساختمان ۳ سال اول ابتدایی با ساختمان ۳ سال دوم ابتدایی متفاوت باشد و پس از آن طرح ارائه مدرک به فارغ‌التحصیلان سوم دبستان اجرا می‌شود.

به گزارش توانا، وزارت آموزش و پرورش در تلاش است که دوره تحصیلی به ۴ دوره سه ساله تقسیم شود و پس از پایان هر سه سال، به دانش‌آموزان مدرکی داده شود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه سی و یکم فروردین 1391ساعت   توسط گروه درسی سوم آذربایجان شرقی  | 

مرجع تقليد

مرجع تقليد بايد داراي خصوصياتي باشد كه آن را برايتان مي گوييم:
1- شيعه دوازده امامي باشد( دوازده امام را قبول داشته باشد )
2 -زنده باشد
3-عادل باشد (يعني گناه انجام ندهد و هرچه خدا از آن منع كرده را ترك كندو هرچه خدا به آن دستور داده را عمل كند)
4-اعلم باشد(از همه مراجع تقليد زمان خود داناتر باشد و بيشتر از همه آنها بتواند احكام دين را بفهمد)
5-مرد باشد
6-آزاد باشد(يعني بنده كسي ويا اسير نباشد )
7- عاقل باشد (يعني خداي ناكرده ديوانه نباشد )
8-بالغ باشد(يعني به سني رسيده باشد كه همه چيز را خوب بفهمدو به سن تكليف هم رسيده باشد)و...
دستورهاي مرجع تقليد در كتابي با نام« توضيح المسائل»آمده است و ما بايد به آن مراجعه كنيم تا احكام مورد نياز خودمان را از آن كتاب بگيريم .
مراجع تقليد احكام دين را به پنج دسته تقسيم مي كنند :
1- واجب:كارهايي كه بايد حتما انجام دهيم و اگر انجام ندهيم گناه كرده ايم و در جهان آخرت ، عذاب مي بينيم مثل نماز و روزه
2- مستحب:كارهايي كه اگر انجام دهيم بهتر است وخداوند به ما پاداش مي دهد ولي اگر انجام ندهيم عذاب نداردمثل خواندن قرآن و خواند قنوت در نماز
3-حرام: كارهايي است كه حتما بايد از آنها دوري كنيم واگر انجام دهيم گناه كرده ايم و خدا ما را عذاب مي كند مثل دروغ گفتن وبرداشتن مال مردم
4- مكروه:كارهايي است كه اگر انجام ندهيم بهتر است و خدا از ما خشنود مي شود ولي اگر انجام بدهيم عذاب ندارد مثل خوردن غذاي داغ و پوشيدن لباس تنگ
5- مباح :به كارهايي مي گويند كه انجام بدهيم يا انجام ندهيم فرقي نمي كند و پاداش يا عذابي ندارد مثل راه رفتن و غذا خورن
زمان عمل به احكام دين كي است؟
زمان عمل به احكامي كه دين دستور مي دهد براي دختر وپسر فرق مي كند:
پسران عمل به دستورات اسلام را بايد از سن 15 سالگي آغاز كنندگرچه قبل از اين سن نيز بسيار خوب است به دستورات ديني خود عمل نمايند تاآنها را به خوبي ياد بگيرند.
دختران به دستورهاي اسلام بايد از سن 9 سالگي عمل كنند اما چه خوب است قبل از اين سن نيز به آنها توجه داشته باشند و اين دستورات گرامي رابه كار بندند (البته منظور از سال ، سال قمري است ).
بـه سنـي كه از آن زمان به بـعد بايد به دستورات اسلام عمـل كرد «سـن تكليف»مي گويند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه سی و یکم فروردین 1391ساعت   توسط گروه درسی سوم آذربایجان شرقی  | 

نمونه سوالات فارسي سوم

1

نويسنده يا شاعر را به اثرش وصل کن

     سعدی       فردوسی        ابوعلی سينا        مولوی

 

     قانون           مثنوی           شاهنامه           گلستان

 

1

2

مخالف کلمه های زير را بنویس.

ناجوانمردی(            ) - رفت(               ) - ابتدا(               ) - کامل(               )

 

1

3

عبارت زير را طوری کامل کن که خنده دار شود.

در يک روز بارانی دو نفر به جنگلی رفتند. ناگهان آسمان رعد و برق زد.

 يکی از آن ها گفت: ...................................................................

 

1

4

درباره ی معدن چه می دانی؟ دو جمله بنويس.

 

 

1

5

در اين لحظه هر چه به ذهنت می آيد، بنويس.

 

 

1

6

به کلمه های زير (گاه) اضافه کن و معنی آن ها را بنويس.

   آرام    ......... :

   خواب ......... :

 

1

7

اين کلمه ها را به ترتيب حروف الفبا بنويس.

    (مهمان - ميزبان - ناهار - شام - صبحانه) =

 

1

8

اگر بخواهی تابلويی بکشی و بيرون جنگل نصب

کنی، چه تابلويی می کشی؟ آن را نقّاشی کن.

 

1

9

کامل کن.

- اگر دريا .................................................................... .

- اگر نفت .................................................................... .

- اگر جنگل .................................................................. .

 

1.5

10

نوشته ی زير را ادامه بده.

يکی بود يکی نبود. روزی روزگاری، در يک جنگل زيبا ودور ...

 

 

2

11

جمله بساز.

عرق ريزان:.........................................................................................

اشک ريزان:.........................................................................................

نفس نفس زنان:......................................................................................

بی ادب:...............................................................................................

 

2

12

برای شمارش هر يک از وسايل زير از چه کلمه ای استفاده می شود؟

 فرش(              ) - مداد رنگی(              ) - جوراب(              ) - کتاب(               )

 

2

   

 13 ـ   گزارشی از يک مسافرت باخانواده ی خودرا بنويس.


………………………………………………………………………

 

………………………………………………………………………………………

 

……………………………………………………………………………………..

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه سی و یکم فروردین 1391ساعت   توسط گروه درسی سوم آذربایجان شرقی  | 

چندراهکاربرای تقویت املا

چندراهکاربرای تقویت املا

 

-باغلط های املا جمله بسازند.

-هم خانواده ی آن رابنویسند.

-مترادف آن رابنویسند.

-متضادآن رابنویسند.

-درمتن املای بعدی غلط های املا گنجانده شود.

-غلط املا رانوشته،حرفی راکه غلط نوشته بارنگ دیگری بنویسد.

-غلط های املا که مشخّص می شود صحیح آن بارنگ دیگربالای آن نوشته شود.

-املادرصفحه ی دیگرپاکنویس وغلط املا بارنگ دیگرنوشته شود

+ نوشته شده در  پنجشنبه سی و یکم فروردین 1391ساعت   توسط گروه درسی سوم آذربایجان شرقی  | 

تفاوت الگو و روش تدريس

الگو مفهومي وسيع تر از راهبرد و روش دارد.الگوي تدريس ، رويكردي وسيع و كلي به آموزش است ، در حالي كه روش ها و راهبردها جنبه هاي خاصي را براي آموزش در بردارند .هم چنين الگوهاي تدريس ويژگي هايي دارند كه روش ها و راهبردها فاقد آن هستند .اين ويژگي ها عبارتند از داشتن مباني نظري ، داشتن ديدگاه و جهت گيري درباره ي آن چه دانش آموزان بايد ياد بگيرند ، چگونگي يادگيري و توصيه هايي درباره ي رفتار معلم به هنگام تدريس و ساختار كلاس به منظور ايجاد انواع يادگيري.( صفوي ، 1383 : 193 ) روش ها و راهبردها نامحدود هستند .مي توان گفت به اندازه ي تعداد معلمان ، روش تدريس وجود دارد و در هر الگو مي توان از چند روش استفاده كرد. زيرا روش يكي از عناصر تدريس است و در درون الگو جا دارد .الگوهاي تدريس را بر اساس محور يادگيري و نيز نوع نگاه به افراد و چگونگي نوع آموزش آن ها به چهار خانواده تقسيم كرده اند .اين چهار خانواده عبارتند از پردازش اطلاعات ،اجتماعي ، شخصي ( فردي ) و نظام هاي رفتاري ( ترجمه مهر محمدي و عابدي ، 1384 :53[1] معيار اصلي در انتخاب الگوها در هر يك از خانوده ها قابليت كاربرد گسترده ي آن ها در موقعيت هاي آموزشي بوده است.[1] الگوهاي پردازش اطلاعات شامل استقرايي ،دريافت مفهوم ،كاوشگري علمي ، آموزش كاوشگري ، رشد شناختي ، پيش سازمان دهنده ، يادسپاري و بديعه پردازي .الگوهاي اجتماعي شامل تفحص گروهي ، آزمايشگاهي ، ايفاي نقش ، كاوشگري اجتاعي و كاوشگري به شيوه ي محاكم قضايي .الگوهاي فردي شامل تدريس غير مستقيم ، آموزش خود آگاهي ، جلسه در كلاس درس و سيستم هاي مفهومي .الگوهاي رفتاري شامل يادگيري اجتماعي ، يادگيري در حد تسلط ، شبيه سازي ، كاهش اضطراب و تدريس مستقيم.

 

منبع : کتاب راهنمای تدریس ( فنون و مهارت ها ) مولف : سید حشمت اله مرتضوی زاده

+ نوشته شده در  پنجشنبه سی و یکم فروردین 1391ساعت   توسط گروه درسی سوم آذربایجان شرقی  | 

آموزش كسر


آموزش کسر با کاغذ و تا

آیا تا به حال از شیوه ی تلفیق دروس برای آموزش یک مفهوم خاص در کلاس استفاده نموده اید ؟ تا چه اندازه استفاده از این شیوه را مفید می دانید ؟ آیا نتایج بدست آمده برای شما رضایت بخش بوده است ؟ 
روش تدریس زیر را دنبال کنید و شیوه ی تلفیق درس ریاضی با هنر را مشاهده نمایید .

برای آموزش کسرهای
                                     ۲/۱       ۴/۱       ۸/۱ 
                                                                         یک برگه مربع یا مستطیل شکل را انتخاب کنید .

                                                        

برگه را از وسط تا بزنید .

                                                        

یک مداد رنگی به دلخواه انتخاب کرده و یک طرف کاغذ را رنگ آمیزی کنید .

                                                        

کاغذ تا زده را باز کنید . چه کسری از شکل رنگ آمیزی شده است ؟ با مداد یا ماژیک کسر حاصل از رنگ آمیزی را بر روی قسمت رنگ آمیزی شده بنویسید .

                                                        

مجددا کاغذ را به حالت قبل برگردانید و دوباره تا بزنید .

                                                        

یک روی حاصل از تاخوردگی را با مداد رنگ متفاوتی رنگ آمیزی کنید .

                                                       

تا خوردگی ها را باز کنید . چه کسری از شکل را اخیرا رنگ آمیزی نموده اید ؟ کسر حاصل از رنگ آمیزی را بر روی قسمت رنگی بنویسید .

                                                        

کاغذ را به حالت قبل برگردانید و دوباره تا بزنید . یک روی حاصل از تا خوردگی را باز هم به رنگی متفاوت رنگ آمیزی نمایید . تا خوردگی را باز نمایید . حال چه کسری از شکل را رنگ آمیزی نموده اید ؟

                                                        

به همین سادگی درس ریاضی را با هنر تلفیق نمودید و مفهوم کسر را به ساده ترین شکل ممکن به کودکان آموزش دادید .

+ نوشته شده در  پنجشنبه سی و یکم فروردین 1391ساعت   توسط گروه درسی سوم آذربایجان شرقی  | 

آزمون عملکردی علوم پایه سوم

وسایل مورد نیاز : مداد ، تراش ، پاک کن ، برگه آزمون

شرح فعالیت : 1. در جدول زیر محل زندگی را به هر جانور که مربوط است وصل کنید .

1 حیوان

2 محل زندگی

فک

کوه

بز کوهی

دریا

دارکوب

بیابان

مار

درخت

نام حیوان مربوط به جدول را بنویسید .

3 گوشت خوار

4 گیاه خوار

 

 

 

 

2. چهار نیاز جانوران را بنویسید .

1 ....................... 2 ....................... 3 ....................... 4 ........................

مقیاس درجه بندی :

ردیف

انتظارات

بسیار خوب

خوب

قابل قبول

احتیاج به تلاش بیشتر

1

شناسایی محل زندگی هر حیوان .

 

 

 

 

2

شناسایی نوع غذای حیوان .

 

 

 

 

3

نیازهای مهم هر حیوان .

 

 

 

 

ارائه بازخورد :

............................................................................................................

....................................................................................

 

وسایل مورد نیاز : مداد ، تراش ، پاک کن ، برگه آزمون

شرح فعالیت : 1. در جدول زیر محل زندگی را به هر جانور که مربوط است وصل کنید .

1 حیوان

2 محل زندگی

فک

کوه

بز کوهی

دریا

دارکوب

بیابان

مار

درخت

نام حیوان مربوط به جدول را بنویسید .

3 گوشت خوار

4 گیاه خوار

 

 

 

 

2. چهار نیاز جانوران را بنویسید .

1 ....................... 2 ....................... 3 ....................... 4 ........................

مقیاس درجه بندی :

ردیف

انتظارات

بسیار خوب

خوب

قابل قبول

احتیاج به تلاش بیشتر

1

شناسایی محل زندگی هر حیوان .

 

 

 

 

2

شناسایی نوع غذای حیوان .

 

 

 

 

3

نیازهای مهم هر حیوان .

 

 

 

 

ارائه بازخورد :

 

..................................................

+ نوشته شده در  پنجشنبه سی و یکم فروردین 1391ساعت   توسط گروه درسی سوم آذربایجان شرقی  | 

آزمون عملکردی هدیه های آسمانی و قرآن پایه سوم

وسایل مورد نیاز : مداد ، تراش ، پاک کن ، برگه آزمون

شرح فعالیت : 1.در جدول زیر هر عبارت در اذان چند بار و در اقامه چند بار بیان 

شوند .

ذکر

اذان

اقامه

الله اکبر

 

 

قد قامت الصلاة

 

 

لا اله الا الله

 

 

2. در جدول زیر هر پاسخی که به هر نیاز مربوط است وصل کنید .

نیاز

پاسخ

گرسنه

دارو

تشنه

استراحت

خسته

غذا

بیمار

آب

مقیاس درجه بندی :

ردیف

انتظارات

خ خ

خ

ق ق 

ت

1

قرآن - بداند هر ذکرچند بار در اذان و اقامه بیان می شود .

 

 

 

 

2

هدیه ها – بداند با توجه به نیاز پیش آمده انسان چگونه در هر مورد خوشحال می شود ؟

 

 

 

 

ارائه بازخورد :.............................................................

+ نوشته شده در  پنجشنبه سی و یکم فروردین 1391ساعت   توسط گروه درسی سوم آذربایجان شرقی  | 

سير نقاشي كودكان

سیر نقاشی بدین ترتیب است :

 

۱۲ماهگی : از روی تقلید خطوطی به جلو و عقب می کشد.

 

۱۵ماهگی : نقطه نقطه می کند.

 

۱۸ ماهگی : به خودی خود خط خطی می کند.

 

۲ سالگی : خطوط عمودی را تقلید می کند.

 

۲/۵ سالگی : خطوط حلقوی، افقی، عمودی و دو خط به عنوان X (غیر قرینه) می کشد.

 

۳ سالگی : مداد را مثل بزرگها می گیرد. بنا به تقاضای دیگران روی نقاشی هایش اسم می گذارد.

 

۴ سالگی : انسان را با دو عضو می کشد X را تقلید می*کند. به شکل ناقص انسان عضوی اضافه می کند.

 

۴/۵ سالگی : مربع می کشد.

 

۵ سالگی : مثلث می کشد عکس آدم را با بدن و گردن می کشد.

 

۶ سالگی : شکل آدم را دو بعدی می*کشد اشکال ادغام شده می کشد.

 

۹ ـ ۸ سالگی : اعضای داخی را می کشد.

 

از ۱۲ سالگی به بعد عکس ماشین می کشد و کم کم آنرا کامل تر می کند عکس می*کشد و می گوید که عکس خودش یا مادرش است. پرنده ، خانه ، ماشین رخت شویی، هواپیما می کشد و از آنها سخن می گوید. درباره عکس های کشیده شده قصه کوتاه می گوید. برای خانه ای که کشیده در و پنجره می گذارد. ماشین را با چرخ ها و نور چراغ ورود می کشد به نقاشی انگشتی Finger Pating علاقه مند است.

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه سی و یکم فروردین 1391ساعت   توسط گروه درسی سوم آذربایجان شرقی  | 

تقويت مفاهيم كتاب بخوانيم و بنويسيم سوم

1.دانش آموز یک کلمه بیان می کند . دانش آموز دیگر باید ابتدا کلمه یا کلمات قبلی را بگوید و سپس خود نیز یک کلمه اضاف کند با این شرط که نظم جمله به هم نریزد و کلمه تکراری نباشد .به همین  ترتیب تا اینکه جملات طولانی ساخته شود .با این روش هم حافظه ی نگاهداری کلمات بچه ها تقویت می شود و هم سرعت عمل آنان در جاگذاری کلمه در جمله بیشر می شود.

2.      معلم یا دانش آموزان کلمه ای را بیان می کنند .اولین دانش آموز جمله ای را می گوید که کلمه ی ذکر شده اولین کلمه ی جمله اش باشد نفر دوم طوری جمله می سازد که کلمه ی مذکور دومین کلمه ی جمله اش باشد به همین ترتیب کلمه در طول جمله حرکت می کند . با این روش دانش آموزان پی می برند که می توانند از کلمات در طول جمله استفاده کنند به شرطی که تغییراتی در آن اعمال نمایند .

3.      معلم کلمه ای را روی تخته می نویسد آنگاه از بچه ها می خواهد در ارتباط با آن کلمه جمله ای بسازند .مثلا (زیبا )سپس کلمه ای که هم مفهوم با اولی است روی تخته می نویسد تا بچه ها دومین جمله را بنویسند .مثلا (قشنگ )و به همین ترتیب کلمات هم معنی را معرفی می کند. با این روش بچه ها یاد می گرند که در نوشتن انشاء از کلمات تکرار ی پرهیز کنند و به جای استفاده مکرر از یک کلمه ، کلمات هم مفهوم با آن را بنویسند . در این بازی بچه ها می توانند جملات نوشته شده را به هم ربط داده و یک متن بسازند .

4.      معلم خورشیدی روی تخته رسم می کند در مرکز خورشید کلمه ای می نویسد و از دانش آموزان می خواهد .در مورد کلمه ی نوشته شده هرچه به ذهنشان می آید بگویند. معلم کلمات را اطراف خورشید می نویسد (تولید اندیشه ها )پس از نوشتن کلمات به برر سی کلمات می پردازد ودر واقع پالایش اندیشه ها شکل می گیرد .مرحله سوم معلم به دانش آموزان می گوید با کمک کلمات نوشته شده در ارتباط با کلمه ی مرکزی انشاء بنویسند (به این روش شبکه خورشیدی می گویند )

5.      با استفاده از مجلات نیز می توان به تصویر خوانی پردازش جملات ، متن نویسی دانش آموزان کمک کرد .

6.       ............

+ نوشته شده در  پنجشنبه سی و یکم فروردین 1391ساعت   توسط گروه درسی سوم آذربایجان شرقی  | 

پرچم هاي همسايه ي ايران

+ نوشته شده در  پنجشنبه سی و یکم فروردین 1391ساعت   توسط گروه درسی سوم آذربایجان شرقی  | 

خدايا....

خدایا...

عجب از آدمی که نشانه هایت را میبیند و انکار میکند..

و عجب از تو که انکارش را میبینی و مهربانی میکنی...

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم فروردین 1391ساعت   توسط گروه درسی سوم آذربایجان شرقی  | 

كناب هاي سومي ها

کتاب های سوم ابتدایی برای دانلود

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم فروردین 1391ساعت   توسط گروه درسی سوم آذربایجان شرقی  | 

شعر سوره ي عصر

رآنی کودکانه

سوره عصر

بسم الله الرحمن الرحیم
سوره ی عصر

به عصر قسم خورد خدا
تو این سوره ، بچه ها
می کنه آدم زیان
اگه نباشه ایمان
کارهای خوب که باشه
خدا هم راضی می شه
توکل کن بر خدا
صبور باشید تو کارها
همیشه و هر کجا
باشید یه یاد خدا

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم فروردین 1391ساعت   توسط گروه درسی سوم آذربایجان شرقی  | 

شعر سوره ي توحيد
بسم الله الرحمن الرحیم

سوره ی توحید بگو خدا بی همتاست
او خالق انسانهاست
خدا که چاره سازه
از همه بی نیازه
او بچه ی کسی نیست
کسی هم بچه اش نیست
حالا بگو تو دنیا
کسی هست شبیه خدا
صد آفرین مرحبا
شبیه نداره خدا

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم فروردین 1391ساعت   توسط گروه درسی سوم آذربایجان شرقی  | 

روش تدريس صفحه ي 114 علوم


  هدف از این صفحه درس :دانش آموزان با آسیب های مهم استخوان و ماهیچه و راه های مراقبت از آن ها آشنا می شوند آمادگی از قبل :از جلسه ی قبل از دانش آموزان بخواهید چنان چه یک عکس رادیولوژی از استخوان شکسته و در رفته و ترک برداشته دارند همراه خود به کلاس بیاورند با مربی بهداشت از قبل صحبت کنید و او را به کلاس درس دعوت نما یید راهنمای تدریس برای شروع با یک پرسش از دانش آموزان کمک بگیرید بپرسید: آیا تا به حال استخوان آن ها شکسته است اگر خا طره ای در این باره دارند نیان کنند از ایشان بخواهید علت شکستگی و شیوه ی معا لجه را برای دوستا نشان بگویند سپس به دانش آموزان بگویید که برای کسب اطلا عات بیش تر در این مورد از مربی بهداشت مدرسه دعوت کرده اید تا به کلاس درس بیاید و در مورد حفظسلامت استخوان وماهیچه با دانش آموزان  صحبت کند از ایشان بخواهید برای دانش آموزان درباره ی نیروی ماهیچه صحبت کند و با بحث  درباره ی غذای مناسب استراحت کا فی ورزش وبازی ایشان را برای آموزش درس بعدی (دستگاه گوارش) آماده کند هدایت کنید :در فرصت مقتضی دانش آموزان را هدایت کنید تا درباره ی آسیب های وارده به این اندام ها و بی احتیا طی ها یی که منجر به شکستگی در رفتگی  استخوان می شود  از مربی بهداشت سوال کنند شما نیز در موارد لزوم به صحبت های دانش آموزان و مربی نظم وانسجام بدهید تا تدریس روال منطقی خود را طی کند چنان چه عکس های رادیو لوژی در اختیار دارید و عکس مربوط به یک پای شکسته ی یکی از دانش آموزان است از دانش آموز مربوطه بخواهیدکه در مورد آسیب دیدگی خود توضیحی برای کلاس بدهد سپس از مربی بهداشت بخواهید صحبت ها ی دانش آموز را کا مل کند حال از دانش آموزان بخواهید متن این دو صفحه از کتاب  را با دقت بخوانند به عکس ها دقت کنند و آن چه برداشت می کنند را برای یک دیگر بیان کنند سپس از آن ها یخواهید حاصل گفت وگو های خود را به کلاس گزارش دهند  و شما از این فر صت برای پرورش  مهارت درک مطلب در دانش آموزان استفاده کنید اگر کسی را که در بخش اورتوپدی بیمارستان کار می کند می شنا سید به جای مربی بهداشت به کلاس دعوت نمایید تا برای دانش آموزان صحبت کند
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم فروردین 1391ساعت   توسط گروه درسی سوم آذربایجان شرقی  | 

عملكرد سال 90

به نام آن كه فكرت آموخت
1-شرکت در جلسه ی معارفه ی گروههای آموزشی استان2-تهیّه برنامه عملیاتی سالانه گروه سوم ابتدایی 3-- فعّال سازی وبلاگ گروه سوم ابتدایی استان به آدرس:www.medugr3.blogfa.com و.-4-برنامه ریزی براي برگزاري همایش و کارگاه آموزشی سر گروه های نواحي و مناطق5-هم اندیشی با معلّمان و پاسخگویی به تماس های آنها در زمینه کتاب های درسی.6-تنظیم چک لیست های فردی و گروهي برای موادّ درسی علوم وریاضی .7-تهیّه ی نمونه از روش ها و الگوهای نوین تدریس8-تهیّه وتنظیم لیست مدارس بازدید شده9-ارسال باز خورد و نتایج بازدید ها با ذکر نقاط قوت و ضعف وراه حل های پیشنهادی.10-بازدید از مدارس روستایی و شهری نواحی ومناطق استان.11-تهیّه وتنظیم نمونه برنامه پیشنهادی سالانه در اجرای برنامه توسعه وارتقاءآموزش قرآن 12-طراحی سؤالات از مجلات رشد (آموزش ابتدایی،مدیریت،تکنولوژی آموزشی،مدرسه فردا....)13-نقد وبررسی کتابهای کارارسالی به کارشناسی تکنولوزی وگروه های آموزش ابتدایی14-نقد وبررسی کتابهای کارارسالی به کارشناسی تکنولوزی وگروه های آموزش ابتداییژ15-  تنظيم گزارش عملكرد ماهانه 16-بررسي cd هاي ارسال شده از مناطق و نواحي17-تهيه مطالب براي كلاي هاي چند پايه18-  پاسخ به مراجعين19-  ارزيابي نمونه سؤالات امتحاني20-  طراحي نمونه سؤالات امتحاني21-  شركت در جلسات مختلف22-بررسي طرح درس هاي جشنواره ي الگوهاي برتر تدريس23-تهيه ي پوستر جشنواره جابربن حيان24-تهيه پوستر جشنواره ي الگوهاي برتر تدريس25-تهيه پوستر طرح در محضرقرآن26-غني سازي و تهيه ي مطالبي براي وبلاگ27-حضور در اداره جهت انجام وظايف محوله27-بررسي كتاب كمك آموزشي تسوج
+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم فروردین 1391ساعت   توسط گروه درسی سوم آذربایجان شرقی  | 

چگونه توانایی خواندن کلاس سومی ها را ارزیابی کنیم؟

چگونه توانایی خواندن کلاس دوم و سومی ها را ارزیابی کنیم؟

چگونه فرزندان شما می توانند به کتاب خوان های حرفه ای تبدیل شوند؟ شما چطور می توانید به  پیشرفت آن ها کمک کنید؟ به مجموعه رهنمودهای های مربوط به بررسی توانایی خواندن عمل کنید تا پیشرفت فرزندان تان را به یاری شش مرحله ی رشد خواندن از نشانه گذاری تصویرها تا خواندن مستقل، بسنجید. 
درهر مرحله، دانش و مهارت هایی توضیح  داده می شوند که بیشتر کودکان در دوره ای معین به آن ها دست می یابند و روش هایی پیشنهاد می شوند که این توانایی ها را پرورش می دهند.   

  • چگونه ارزیابی کنیم؟

بررسی های توانایی خواندن را همان گونه که یک پزشک، جدول رشد کودک را مشاهده می کند، انجام دهید. در پی یک الگوی ثابت رشد با کاهش و افزایش های اندک باشید. این نشانه ی سلامتی و به این معناست که  فرزند شما درحال پیشرفت درخواندن است. 
 دوره های سنی یا پایه ای برای هر بررسی در این مقاله  آمده اند، اما تنها به عنوان یک راهنما عمل می کنند. پیشنهاد می کنیم حتی اگر فرزند شما هم اکنون در سن مدرسه است، با بررسی توانایی خواندن برای خردسالان و کودکان شروع کنید و سپس پیش بروید. در این صورت، خواهید توانست تبدیل تدریجی کودک تان را به یک کتاب خوان مستقل، بهتر ارزیابی کنید.

  • والدین چگونه می توانند کمک کنند؟

مادر و پدر نقش مهمی در هر مرحله از رشد توانایی خواندن فرزندان خود دارند. در حالی که پیشرفت کودکتان را زیر نظر دارید، به یاد داشته باشید خودتان هم باید خلاقیت به خرج دهید و فکر کنید چه کارهایی می توان کرد تا علاقه و مهارت های او را افزایش داد.

  • بررسی توانایی خواندن به چه معناست؟

توجه داشته باشید که پاسخ های شما بیشتر به پرسش های مربوط به کدام گزینه هاست. اگر پاسخ هایتان بیشتر به گزینه ی الف مربوط می شوند، کودک شما هنوز در گام های نخستین این مرحله است. اگر پاسخ ها بیشتر گزینه ی ب هستند، کودک در سطح متوسط این مرحله است. اگر بیشتر گزینه ی ج را انتخاب کرده اید، احتمالا او در حال نزدیک شدن به مرحله ی بعدی خواندن است. در صورتی که نگرانی ویژه ای در زمینه ی پیشرفت توانایی خواندن در کودک تان دارید، با آموزگار او یا کارشناس کودکان مشورت کنید.
کودکانی که مهارت های کتابخوانی شان در حال پیشرفت است، نسبت به زمانی که تازه کار بودند، واژه های بیشتری را تشخیص می دهند. آن ها چند روش را ترکیب می کنند، از معنا استفاده می کنند تا واژه هایی را که نمی شناسند، هجی کنند و بخوانند. گاهی واژه هایی را که به ظاهر و در معنا شبیه هستند، با هم جایگزین می کنند، اما در حال یادگیری بیشتر مهارت ها و رفع اشتباه های شان هستند. آن ها همچنین جزء خوانندگان خوبی می شوند که در سکوت (نه با صدای بلند) می خوانند و بیشتر هم می نویسند.  

آیا کودک شما ....
١.    به تنهایی و بی صدا کتاب می خواند ؟
الف:هنوز نه             ب:گاهی          ج:  بیشتر وقت ها
٢.    به نظر می رسد از اشتباه هایش  آگاه است و تلاش می کند آن ها را اصلاح کند؟
الف: هنوز نه             ب:گاهی      ج:  بیش تر وقت ها
٣.    بیش از یک روش خواندن را به کار می برد تا واژه های نو را کشف کند؟ 
الف:از راه سر هم کردن حروف یک واژه          ب: از راه معنای کلمه       ج: هر دو روش را به کار می-برد
٤.    کتاب ها ی دارای بخش های مختلف  و دیگر مطالبی را که نمی توان در یک نشست تمام کرد، می خواند ؟
      الف: هنوز نه             ب: گاهی          ج: بیش تر وقت ها

آیا کودک شما می تواند:
١. اطلاعات را بدون کمک شما در یک کتاب یا رایانه پیدا کند ؟
الف: هنوز نه             ب: گاهی           ج: بیشتر وقت ها
٢. با صدای بلند و همراه با احساس کتاب بخواند؟
      الف: هنوز نه             ب: با کمی احساس          ج: با احساس کامل
٣. واژه ها را با املای درست و رسمی بنویسد  ؟
  الف: هنوز نه             ب: گاهی          ج: بیش تروقت ها
٤. پیام های تلفنی بگذارد، فهرست بنویسد، ایمیل بفرستد و دیگر اشکال نوشتن را انجام دهد ؟
الف. هنوز نه             ب.: گاهی           ج: بیش تروقت ها

نگران نباشید! طبیعی است که کودک شما :
١.    هنگام بلندخوانی کتاب ، یکنواخت بخواند. دوباره خواندن، به روان شدن خوانش او کمک می کند. 
٢.    اشتباه های  نوشتاری دارد.برای آموختن  الگوهای املایی، زمان لازم است.
٣.    کتاب هایی را می خواند که به نظر بسیار آسان می آیند. کودک شما همراه فراگیری مهارت ها در حال دست یابی به اعتماد به نفس است.  
 

+ نوشته شده در  جمعه بیست و پنجم فروردین 1391ساعت   توسط گروه درسی سوم آذربایجان شرقی  | 

ارائه ی 40 راهكار پيشنهادی براي ايجاد علاقه و تقويت مهارت دانش آموزان به خواندن روزانه قرآن كريم

1- از بچه ها بخواهيد پيام قرآنی و برخی از آيات مشهور را در آيات درس يا مصحف شريف پيدا كنند.

2- آيه ها ي مشهور را با رنگ مشخص كنند (فسفري)

3- آيات مشهور را حفظ كنند.

4- آيه يا پيام قرآنی را مثل نوار صوتي بخوانند.

5- قرآن را به کلاس و مدرسه بياورند و روزي يك صفحه از آن را بخوانند.

6- ميثاق نامه ی تلاوت روزانه قرآن را تکميل و امضا کنيد و...

7- آيات و عبارات مشابه را در درس يا کتاب و يا مصحف شريف پيدا و با هم مقايسه كنيد.

8- همه با هم روزی يک صفحه از قرآن را درکلاس درس يا مدرسه بخوانند.

9- درباره ی انس روزانه با قرآن برای دانش آموزان سخن بگوييد.

10- از اشعار و جملات ادبی مناسبي براي تقويت انس دائمي آنان کمک بگيريد.

11- از احاديث مناسب براي ايجاد انگيزه استفاده کنيد.

12- نوار يا سي‌دي قرائت آيات کتاب درسی يا قاريان ممتاز را به بچه‌ها بدهيد.

13- آنان را تشويق کنيد تا در منزل تمرين کنند تا مثل نوار صوتی بخوانند

14- آنان را تشويق کنيد تا با سنج زمان, سرعت تلاوت خود را در کلاس و منزل افزايش دهند.

15- بين آنان رقابت ايحاد کنيدتا يك جمله را با يک نفس و صوت زيبا بخوانند.

16- برای داوري در رقابت های کلاسی از دانش آموزان استفاده کنيد.

17- مسابقات قرائت و حفظ مدرسه و منطقه را به روخواني کل قرآن برای پايه های اول, دوم و سوم ابتدايي و روان‌خواني کل قرآن برای کلاس های چهارم و پنجم ابتدايي تبديل کنيد.

 

18- ارائه ی دفترچه ی قرائت روزانه برای تيك زدن تلاوت روزانه درجداول مربوطه

19- برگزاری تلاوت يک صفحه از مصحف درنمازخانه ی مدرسه در بين نماز ظهر و عصر ( مانند طرح تلاوت نور مساجد )

20- استفاده از هر موقعيت مناسب برای ارائه معارف و آموزه های قرآنی

21- احساس بچه‌ها را درباره ی تلاوت روزانه قرآن موضوع  انشاء يا مسابقه در مدرسه و منطقه قرار دهيد.

22- درجلسات آموزش خانواده با توجه به مقدمه ی هر يک ازکتب درسی آموزش قرآن به توجيه ايشان بپردازيد.

23- بچه‌ها به فهم لغات و ترجمه ی آن و يافتن هم‌خانواده ی کلمات عادت دهيد.

24- احاديث و داستان‌هايي درباره ی اهميت و فوايد انس دائمی با قرآن کريم برای دانش آموزان بيان کنيد.

25- لطيفه‌ها و سرگرمي‌هايي درباره انس روزانه ارائه دهيد.

26 در قالب ويژه نامه به ارائه رهنمودهای لازم برای دانش آموزان و اوليای آنان بپردازيد.

27- از قاريان مشهور برای مراسم انس با قرآن درمدرسه, کلاس وحتی مراسم صبحگاه دعوت کنيد

28- آداب ظاهری و باطنی تلاوت قرآن را به تدريج به دانش آموزان آموزش دهيد.

29- برخی از آثار و اسرار تلاوت قرآن را به زبان کوتاه برای دانش آموزان بيان کنيد.

30- فضائل تلاوت برخی از سوره‌ها و آيات را به زبان ساده برای آنان شرح دهيد.

31 عواقب و هشدارهاي سبك‌شمردن قرآن را گوشزد کنيد

32- وظايف هر يک از شهروندان مسلمان درباره ی انتظارات قرآن را بيان کنيد.

33 معلم باتوجه به تفاوت های فردي تكاليف خاص بدهد. مانند : حفظ, قرائت, داستان گويي

34- مدير ومعلمان به فضاسازی قرآنی درمدرسه وكلاس ها اقدام نمايند. مانند: ديوار نويسي, پارچه نويسي, تراکت و...

35- با تلاوت روزانه ی قرآن کريم در مدرسه وکلاس نقش الگويي ارائه کنيد.

36- احوال پيامبر, ائمه و بزرگان دينی درباره ی انس روزانه با قرآن را برای بچه بيان کنيد

37- دارالقرآن هاي شهر را  به دانش آموزان معرفي كند.

38- قرآن کامل برای دانش آموزان تهيه و آنان را به خواندن روزانه ی آن تشويق کنيد.

39- با توجه به تفاوت هاي فردي و علاقه ي دانش آموزان آن ها را تشويق به حضور در كلاس هاي قراني و مذهبي نماييد.

40- به جايگاه قرآن کريم درحوزه های علمی و تربيتی ( تربيت قرآني ) و ساير دروس مانند علوم تجربي، رياضي ، جغرافي، تاريخ و ... توجه کنيد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و چهارم فروردین 1391ساعت   توسط گروه درسی سوم آذربایجان شرقی  | 

نمونه سوالات رياضي

. با عدد و باحروف بنويسيد.

450396............
هفت هزار و صد و سي و نه.............

2. در جاهاي خالي عدد مناسب بنويسيد.

9064 برابر است با ...... يكي .......ده تايي........صد تايي و ...... هزار تايي.
5 متر برابر است با ......ميليمتر.
8 كيلومتر برابر است با ...... متر.
3 كيلوگرم برابر است با ........گرم.
9 سانتيمتر برابر است با ........ميليمتر.

3. علامت > = < بگذاريد.

875-169......610+78
500-201......600-401
4*5.......6*4

4. با رقم هاي (2و0و4و5)بزرگترين و كوچكترين عدد 4 رقمي را بنويسيد و اختلاف ان ها را بدست اوريد.

5. براي شكل روبرو يك ضرب و دو تقسيم بنويس.

6 عمليات زير را انجام دهيد.

5 ÷ 5 =
9 × 0 =
18 ÷ 6 =
6 × 8 =
7 ÷ 1 =
5 × 9 =
17 × 100 =

 

7 . يك خط متقاطع و يك خط متوازي بكشيد.(رسم كنيد.)

8. چه كسري از شكل رنگي است؟

9. كدام يك از شكل هاي زير خط تقارن ندارد؟

10 . مساحت شكل روبرو را حساب كنيد.

11 . شكل زير چند ضلعي است؟محيط آن را به دست آوريد.

12 . براي خريدن 9 ورق كاغذ 45 تومان پول داده ايم كاغذ ورقي چند تومان بوده است؟

13. كلاسي 32 نفر دانش آموز دارد هر كدام 3 جلد كتاب به كتاب خانه‌ي مدرسه هديه كرده اند اين دانش آموزان چند جلد كتاب به مدرسه هديه كرده اند؟

14. ساعت روبرو چه ساعتي را نشان ميدهد؟15. تقسيم هاي زير را انجام دهيد و خارج قسمت و باقيمانده را مشخص كنيد.

امتحان رياضي سوم
دبستان دخترانه غير انتفاعي سما- آذر 86

1- عددهاي زير را به رقم و حروف بنويسيد؟

 

دو هزار وسيصدو سي وپنج

9001

 

2 - ارزش رقم 5 را در عدد 8543 بنويسيد

3 - علامت بگذاريد.

 

240-500

۝

201 - 402

395

۝

195 + 200

25

۝

52

 

4 - جمع و تفريق کنيد و آن را امتحان کنيد.

 

630

207

+


 

460

51

-


 

 

5 - ساعت مقابل را بخوانيد.

 

6 - براي محور زير يک تفريق بنويسيد.

 

 

7- با توجه به جدول بالا جدول پايين را کامل کنيد.

 

يکي

ده تايي

صد تايي

13

8

2

يکي

ده تايي

صد تايي

3

2

 

8 - عدد هاي زير را از کوچک به بزرگ مرتب کنيد.

<--- 1694 - 1200 - 1351 - 1423

9 - شکل مربوط به خطهاي زير را بکشيد

راست
خميده
شکسته

ارزشيابي مستمر - مهر 86

1 - عددي را که جدول نشان مي دهد بنويس .

 

يکي

ده تايي

صد تايي

28

7

3

 

2 - مانند نمونه جمع کن .

14 = 4 + 10 = 6 + 8
..... = ..... + 10 = 4 + 9
..... = 2 + ..... = 5 + 7

3 - دو عدد داخل شکل را با هم جمع کن.

 

در جاي خالي رقم مناسب را بنويس .

 

9    3    ۝

4    4     4

+


 

۝   ۝    6

۝    7    ۝

5    ۝     1

-


 

1   4    8

 

5 - تساوي مربوط به محور را بنويس.

 

6 - تفريق را انجام بده سپس درستي آن را امتحان کن.

7 - هر يک از شکلها چه نام دارد.

 

548

245

-


 

 

 

9 - ساعت 20 : 8 را روی شکل نشان بده.

 

10 - با توجه به شکل جدول را کامل کن و با رقم و حروف بنويس .

 

 

يکي

ده تايي

صد تايي

هزار تايي

 

با رقم : ...................

با حروف : ..........................

11 - از 3100 تا 3200 را ده تا ده تا بنويس.
.........................................................................

12 - فروشنده اي 472 جفت جوراب داشت . 85 جفت آن را روز اول و 63 جفت آن را روز دوم فروخت . اين فروشنده چند جفت جوراب فروخته است ؟ چند جفت جوراب برايش باقي مانده است ؟

13 - امير 570 تومان پول دارد او مي خواهد يک توپ به قيمت 750 تومان بخرد . امير چند تومان ديگر بايد پس انداز کند نتا بتواند توپ را بخرد.

 

14 - در يک دبستان کلاس سوم 94 نفر و کلاس چهارم 108 نفر دانش آموز دارد . در کلاس سوم و چهارم اين دبستان چند دانش آموز درس مي خوانند ؟

15 - در زير هر يک از عددهاي جدول عددي بنويس که 1000 تا بيشتر از عدد بالايي باشد.

600 5 143 28

تمرين رياضي فروردين 1386

1. با توجه به عدد مقابل به سوالات زير پاسخ دهيد. 3509

عدد را با حروف بنويسيد......................
رقم 5 در چه مرتبه‌اي قرار دارد؟...........
كدام رقم بالاترين ارزش مكاني را دارد؟......

2 . با توجه به جدول سمت چپ جدول راست را كامل كن.

3 . جاهاي خالي را كامل كن.

1724 برابر است با ...... يكي .......ده تايي........صد تايي و ...... هزار تايي.
9 يكي و 9 صدتايي مي شود.......
6 كيلومتر برابر است با ...... متر.
5800 متر برابر است با ......كيلومتر و..........متر.

4. هر يك از شكل هاي زير از چند پاره خط درست شده است؟

5 . قطرهاي شكل زير را بكشيد . چند قطر دارد؟

6 .در جاي خالي عدد مناسب بنويسيد.

7 . تساوي ضرب مربوط به محور را بنويسيد.

8. علامت > = < بگزاريد.

670 - 79....400+191
621-180....301+58
253....238
100....10

9. وزن يك قوطي روغن 3500 گرم است.وزن اين قوطي چند كيلوگرم است؟

10 . در يك باغ 405 نهال گيلاس و 218 نهال سيب و 276 نهال گلابي وجوددارد.حساب كنيد روي هم چند نهال در اين باغ وجود دارد؟

11. مادر مريم براي هر پيراهن 7 دكمه دوخته است.او براي 3 پيراهن چند دكمه بايد بدوزد؟

امتحان رياضي پايه سوم دبستان

1. در شكل زير اعداد نوشته شده را بنويس.

2.در جاي خالي علامت > = < بگذاريد.

8999.....9001
1000.....999+1
193+77.....270
245.....542

3. با رقم هاي (2و5و8و9)بزرگترين و كوچكترين عدد 4 رقمي را بنويسيد و اختلاف ان ها را بدست اوريد.

4. با دو عدد 1050 و 3450 دو نامساوي بنويسيد.

.....>.....
.....<.....

5. عدد 1023 را با حروف بنويسيد
عدد پنج هزار و يك را با رقم بنويسيد

6 .در جاي خالي علامت > = < بگذاريد.

890-30.....423+101
621-180.....301+58
500-105.....315+10
725-348.....120+85
1000-405.....5000+50
725-348.....120+85

7. با رقم هاي (3و0و5و6)بزرگترين و كوچكترين عدد 4 رقمي را بنويسيد و اختلاف ان ها را بدست اوريد.

8.هر دسته از اعداد را زير هم نوشته ، با هم جمع كرده و سپس درستي آنها را امتحان كنيد.

284،137،29
140،439،128

9. با رقم هاي (7،2،5،8) شش عدد 4 رقمي بنويسيد.

10. از 1150 تا 1250 را ده تا ده تا بشماريد و بنويسيد,

1160،1150.............................................1250

11. براي شكل زير يك ضرب و دو تقسيم بنويسيد؟

12. ضرب هاي زير را انجام دهيد.

7×...=14
4×...=32
...×3=9
3×9=...
5×8=...
4×9=...

13. ساعت روبرو چه زماني را نشان مي دهد؟

14. تعدادي از دانش آموزان يك دبستان از نمايشگاهي ديدن كردند.كلاس اول 24 نفر ، كلاس دوم32 نفر،كلاس سوم 42 نفر،تعداد دانش آموزاني كه از نمايشگاه ديدن كردند چند نفر است؟15.هر مسلمان در يك شبانه روز 5 نوبت نماز مي خواند در 3 شبانه روز چند نوبت نماز مي خواند؟

16. براي تقسيم ....=7÷ 21 يك مسئله بنويسيد و آن را حل كنيد؟

امتحان رياضي پايه سوم دبستان 1385

1.عدد (چهار صد و نود و شش هزار و سي) را با رقم بنويسيد.

2 . نام شكل هاي زير را بنويسيد

3 . در داخل مربع ها عدد منا سب بنويسيد

4 . محيط شكل مقابل را بدست آوريد.

5 . ساعت مقابل چه وقتي را نشان ميدهد؟

6 . حاصل ضرب هاي زير را بدست آوريد؟

7 . به كمك محور ، تفريق ها را نشان دهيد تا به جواب تقسيم داده شده برسيم.

8 . در جاي خالي علامت >=< قرار دهيد.

36572.....36500
24×2.....48×1

9. در شكل مقابل خط راستي بكشيد كه از نقطه (د) بگذرد و خط ديگر را در نقطه (م) قطع كند.

10 .جاهاي خالي را كامل كنيد

9350 برابر است با ...... يكي .......ده تايي........صد تايي و ...... هزار تايي.
مكعب از ..... مربع هم اندازه تشكيل شده است
6 كيلومتر برابر است با ...... متر.
5800 متر برابر است با ......كيلومتر و..........متر.

11. با رقم هاي 7 و 5 و 0 و3 بزرگترين و كوچكترين عدد چهار رقمي را بنويسيد.

12. شكل زير چند ضلع و چند قطر دارد.

13 . براي شكل زير دو تساوي ضرب بنويسيد.

14 . قطار تهران گرگان در ايستگاه گرگان 512 مسافر سوار كرد درايستگاه ساري 24 مسافر و در ايستگاه تهران 63 مسافر سوار كرد اين قطار در ايستگاه چند مسافر سواركرد؟15. كتابي 120 صفحه دارد زهرا روز اول 30 صفحه، و روز دوم 40 صفحه از آن را خوانده است او در اين دو روز چند صفحه خوانده است و چند صفحه از كتاب را نخوانده است؟

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم فروردین 1391ساعت   توسط گروه درسی سوم آذربایجان شرقی  | 

نمونه سوال رياضي

در جاي خالي علامت مناسب بنويس.

8.........14
69.......69
74.......84
92.......78
20.......50
700.......300
1940......1980
9000......6000
3470.......7430
1038.......3018
602........594
8074......8047

ابتدا جمع و تفريق ها را انجام بده , سپس در جاي خالي , علامت مناسب بگذار. > يا = يا <

260 + 372 ....... 980-362
540-110..........196+224
278+278.......600-278
1533.........819+714
140........70+50
614....... 884-230
2013.....684+367
1205......2000-794

علي 48نامه شمرد.
محمد 51 نامه شمرد.
چه كسي بيشتر شمرده است؟
چند تا؟

قد زهرا 124 سانتي متر است.
قد زهره 131 سانتي متر است.
چه كسي كوتاه تراست؟
چند سانتي متر؟

هر يك از جمع ها رايك بار از بالا به پايين وبار ديگر از پايين به بالا انجام بده و حاصل آن را بنويس.


در جاي خالي عدد مناسب بنويس.

 

 

سه دارت را به سه تا از عدد هاي نوشته شده پرتاب كن.
آن سه عدد را زير هم بنويس و با هم جمع كن.
حالا دارت ها به سه عدد ديگر پرتاب كن و جمع آن ها را بنويس.

تمرين رياضي دي ماه 1386

1- عدد هاي زير را با رقم و با حروف بنويسيد.

4900............
هفت هزار و صد و سي و نه.............

2- با توجه به جدول سمت چپ جدول سمت راست را كامل كنيد.

3- در جاهاي خالي عدد مناسب بنويسيد.

7056 برابر است با ...... يكي .......ده تايي........صد تايي و ...... هزار تايي.
4200 متر برابر است با ...... كيلومتر و ...... متر.
5200 متر برابر است با ...... كيلومتر و ...... متر.
گسترده ي مكعب از ...... مربع هم اندازه تشكيل شده است.
3 كيلومتر برابر است با ........متر.
9 كيلومتر برابر است با ........متر.

علامت > = < بگزاريد.

312-198.....112+108
99.......999
3*4.....2*9
127.....172

5. حاصل جمع و تفريق را بدست آوريد و درستي جواب را امتحان كنيد.

6. خط هاي خواسته شده را بكشيد.

پاره خط
خط شكسته
خط خميده بسته
خط راست

7. شكل زير از چند پاره خط تشكيل شده؟

3
5
7
6

8. شكل زير از چندضلع و چند قطر دارد؟

ضلع..........
قطر..........

9 - براي محور زير تساوي ضرب بنويسيد.

...........*.........=.........

10 . عبارت هاي زير را كامل كنيد.

3408 برابر است با ......... يكي و ...... ده تايي و .....صد تايي و ......هزار تايي.
4 صد تايي و 3 يكي و 6 هزارتايي و 9 ده تايي مي شود.....

11. در عبارتهاي زير علامت > = < بگزاريد.

3 كيلومتر ..... 30 تا صد متر
2 كيلومتر ..... 1805 متر
1500 متر ..... 10 تا صد متر

12. با توجه به علامت اعداد زير را مرتب كنيد.

1010-1001-1100-1012

.....<.....<.....<

13. جمع هاي زير را انجام دهيد.

14.در جاهاي خالي عدد مناسب بگزاريد.

در عدد 8041‏ ....... در مرتبه هزارها قرار دارد.
در عدد 5728 ....... در مرتبه صدگان قرار دارد.
در عدد 2185‏ ....... در مرتبه يكان قرار دارد.
در عدد 6034‏ ....... در مرتبه دهگان قرار دارد.

15. جاهاي خالي را با استفادا از رابطه ي عدد هاي داده شده پر كن .
3055و3050و3045............
9876و9896و9886............


16. تفريقهاي زير را انجام دهيد.17. با رقم هاي (6و2و0و3)بزرگترين و كوچكترين عدد 4 رقمي را بنويسيد و اختلاف ان ها را بدست اوريد.


18. براي اين تمرين يك مسئله بسازيد.

248+(352+265)

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم فروردین 1391ساعت   توسط گروه درسی سوم آذربایجان شرقی  | 

گرما و مواد (1) سوم ابتدایی


درس چهارم: گرما و مواد (1)

درس در یك نگاه:

دانش آموزان فعالیت های مختلفی در ارتباط با تغییر حالت مواد انجام می دهند و ضمن مشاهده ی تغییر حالت ها ، با مفاهیم ذوب، انجماد و تبخیر آشنا می شوند.

آ

سال اول: همه ی چیزها و همه جاها به یك اندازه گرم نیستند؛ گرمای زمین از خورشید است؛ گرما در بسیاری كارها به ما كمك می كند. گرما سبب آب شدن یخ می شود.

 سال دوم: بیش تر چیزهایی كه در اطراف خود می بینیم «ماده» نام دارد؛ ماده به سه حالت جامد،‌مایع و گاز وجود دارد؛ ماده جرم و حجم دارد.

هدف ها: انتظار می رود در فرآیند آموزش این درس هر دانش آموز به هدف های زیر برسد:

مهمه   مهارت ها ، دانستنی ها

1- با مشاهده ی محیط اطراف مثال ها یی از تغییر حالت مواد ارائه كند.

2- با ارائه ی مثال هایی از محیط اطراف ، مفاهیم واژه های (ذوب) (انجماد) (تبخیر) را شرح دهد.

3- با كاربرد ابزار مناسب وانجام آزمایش ، تغییر حالت های ماده را نشان دهد

4- آموخته هایش را در موارد مناسب به كاربرد وبتواند مشاهداتش را تفسیر كند

5- حاصل مشاهدات خود را در فعالیت های عملی گزارش كند 

نگرشنگرش ها:

1- ابزار ومواد مورد نیاز را تهیه كند .

2- نسبت به تغییرات محیط و مشاهده ی پدیده های نو از خود كنجكاوی نشان دهد .

3- نكات ایمنی وبهداشتی را رعایت كند.    

دانستنی های برای معلم

تغییر حالت مواد تصعید

ذوب و انجماد : وقتی به ماده ی جامد گرما دهیم ، حركت ذرات آن زیاد می شود ، ربایش بین مولكول های كم می شود تا جایی كه می توانند آزادانه روی هم بلغزند و به صورت مایع در آیند در این صورت می گویند ماده ی جامد ذوب شده است  موادی كه نقطه ی ذوب پایینی دارند نیروی بین ذرات آن ها ضعیف است و به سادگی به مایع تبدیل می شوند ولی موادی مثل نقره كه نقطه ذوب بالایی دارند نیروی جاذبه بین ذرات آن ها بسیار زیاد است  و برای شكستن این نیروی جاذبه به گرمای زیادی احتیاج است مثلا جیوه در دمای معمولی مایع است چون نیروی جاذبه بین ذرات آن بسیار كم است ودر دمای c 39- به جامد تبدیل می شود در مقابل تنگستن كه از آن در سا ختمان لامپ ها استفاده می شود نقطه ی ذوبی برابر c 3380 دارد و به سادگی ذوب نمی شود بر عكس اگر مایعی را به اندازه ی كافی  سرد كنیم به جامد تبدیل می شود دمایی كه در آن ماده ی مایع به جامد تبدیل می شود نقطه ی انجماد می گویند نقطه ی انجماد با نقطه ی ذوب یكسان است مثلا در مورد آب نقطه ی ذوب و انجماد دمای صفر درجه است نقطه ی ذوب وانجماد هر مایع مقدار معینی است اما بعضی مواد هنگام تبدیل از حالت جامد به مایع كم كم نرم می شوند مثل قیر ،شیشه و كره كه وقتی گرم می شوند ابتدا نرم می شوند واز حالت جامد خارج می گردند.

          سپس در اثر گرم شدن بیش تر كم كم به طور كامل به حالت مایع در می آیند این گونه مواد نقطه ی ذوب معینی ندارند و اصطلاحا گفته می شود كه این مواد ذوب خمیری دارند مثلا شیشه از دمای حدود 300 درجه سلسیوس به تدریج از حالت جامد خارج و نرم می شود ،اگر آرا باز هم گرم كنیم سرانجام به طور كامل مایع وروان می شود

تبخیر و میعان :

در یك ماده ی مایع انرژی تمام ذرات یكسان نیست،‌بعضی از ذرات این ماده در اثر برخورد با یك دیگر تندتر حركت می كنند و بعضی كندتر. ذراتی كه در سطح مایع اند و دارای انرژی زیادتر هستند می توانند فرار كنند و به فضای بالای مایع بروند. این ذرات به صورت گاز در می آیند و به این پدیده فرآیند «تبخیر» می گویند. اگر به مایع گرما دهیم ذرات داخل مایع هم به اندازه ی كافی انرژی پیدا می كنند تا بر نیروی جاذبه ی بین ذرات غلبه كنند. این پدیده را فرآیند «جوشش» می گویند. دمایی كه مایع در آن دما شروع به جوشیدن می كند «نقطه ی جوش» می نامند. در این دما هرچه به جسم گرما بدهید فقط باعث می شود تا ذرات مایع به بخار تبدیل شوند و دمای مایع بالاتر نمی رود. مواد مختلف نقطه ی جوش مختلفی دارند، در فشار یك اتمسفر نقطه ی جوش آب C  ْ100 و نقطه ی جوش اتانُل C  ْ 78 است . وقتی فشار محیط تغییر كند نقطه ی جوش تغییر می كند،‌مثلاً در ارتفاعات كه فشار هوا كمتر است نقطه ی جوش آب پایین می آید. اگر ذرات بخاری كه از سطح مایع فرار كرده اند انرژی خود را از دست بدهند دوباره مایع می شوند،‌به این پدیده «میعان» می گویند.

       تصعید و چگالش: بعضی از اجسام مستقیماً از حالت جامد به گاز تبدیل می شوند مثل نفتالین به این پدیده «تصعید» می گویند. فرآیند عكس تصعید، یعنی تبدیل گاز به جامد «چگالش» نام دارد كه ممكن است در مورد نفتالین اتفاق افتد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم فروردین 1391ساعت   توسط گروه درسی سوم آذربایجان شرقی  | 

لطيفه هاي قرآني

از طفیلی پرسیدند: کدام سوره برای تو شگفت انگیز است؟

·         گفت سوره مائده........


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم فروردین 1391ساعت   توسط گروه درسی سوم آذربایجان شرقی  | 

اهداف آموزش رياضي در ابتدايي

مقدمه:

از آن‌جا كه پيشرفت روز افزون صنعت و تكنولوژي در جهان پهناور، رو به افزايش است نياز و ضرورت و جايگاه رياضيات ابتدايي بيشتر احساس مي‌گردد. آموزش ابتدايي، در شكل‌گيري مفاهيم رياضي نقشي اساسي دارد. كودكان لازم‌التعليم با ورود به دوره ابتدايي با مفاهيم رياضي آشنا مي‌گردند. حال چگونه بايد اين مفاهيم در اذهان كودكان نهادينه شود. به شرايط موقعيت‌ ياددهي، يادگيري بستگي دارد. كودكان در محيط كلاس مي‌آموزند آنچه را در اختيار دارند. معلمان و دست‌اندركاران نظام آموزشي بايد مفاهيم رياضي را ملكه ذهن كودكان سازند.

برنامه‌ريزي، تغيير كتب رياضي، تغيير روش‌ها و متد تدريس از مهم‌ترين اركان تدريس و نهادينه ساختن، مفاهيم رياضي در دوره ابتدايي هستند كه در اين مقاله به آن‌ها مي‌پردازيم.

 

اهداف آموزش رياضي در دوره ابتدايي

1- ايجاد توانايي براي انجام محاسبات عددي در زندگي روزمره

2- پرورش نظم فكري و درست انديشيدن از طريق آموزش بكار بردن صحيح دانسته‌ها براي به دست آوردن نتيجه‌ها

3- ايجاد توانايي در انجام دادن محاسبات ذهني و حدس و تخمين زدن كميت‌ها در حدود نيازهاي زندگي روزمره

4- آموزش رياضيات مورد نياز در رابطه با ساير دروس دوره ابتدايي

5- ايجاد توانايي در برآورد راه حل مسائل و حدس جواب آن‌ها

6- ايجاد توانايي درك محتواي رياضي مسائل به قالب رياضي در آوردن و حل آن‌ها

 

نقش آموزش ابتدايي در شكل‌گيري مفاهيم رياضي

مفهوم آموزش ابتدايي

اولين دوره آموزش و تربيت براي هر انساني به طور رسمي، آموزش ابتدايي است. بعد از آموزش‌هايي كه فرد در محيط خانواده فرا مي‌گيرد، آموزش‌هاي رسمي به عنوان آموزش دوره‌ عمومي شروع مي‌شود. كودكان از سن 5 سالگي وارد عرصه تعليم و تربيت رسمي مي‌شوند و پس از طي 6 سال آموزش و تربيت به دوره بعدي يعني راهنمايي تحصيلي وارد مي‌شوند. كودكان لازم التعليم هر كشور با كشور ديگري در ورود به مدارس ابتدايي تفاوت دارند. كشورهايي كه فقر فرهنگي دارند، معمولاً بسياري از كودكان لازم التعليم آن‌ها از تحصيل و آموزش محروم مي‌شوند. دوره‌ ابتدايي با توجه به حركت جديدي كه در زمينه توسعه برنامه علوم رياضي در قرن اخير ايجاد شده است به آموزش ابتدايي اهميت زيادي قائل شده‌اند. قدرت يادگيري دانش‌آموزان دوره ابتدايي بيش از ميزاني است، كه در برنامه‌هاي درسي استاندارد مدارس منظور شده است.

آموزش‌هاي دروس مختلف، در دوره ابتدايي كودكان را با جهان و پديده‌هاي آن آشنا مي‌سازند. آموزش رياضي در دوره ابتدايي يكي از اين دروس است. آموزش سنتي رياضي ابتدايي جواب گوي نيازهاي دانش‌آموزان امروز نخواهد بود. تغيير و دگرگوني در برنامه‌هاي دوره ابتدايي و كتب رياضي و همچنين تغيير اساسي روش‌هاي تدريس در دوره‌ ابتدايي نقش به سزايي در آموزش و فراگيري مفاهيم رياضي دارد.

هر چند برنامه‌ها و كتب درسي رياضي در ابتدايي تغيير يافت ولي نتايج آموزش‌ها چندان مطلوب نشد. در طرح كليات نظام آموزش و پرورش جمهوري ايران شيوه آموزش رياضي به دو روش فعال و غيرفعال تدوين شده است كه صفت فعال متوجه تلاش ياد گيرنده در يادگيري است.

نظر دانشمندان درباره آموزش ابتدايي(مباني نظري)

1- پياژه شناخت شناس معروف سوئيسي، تئوري خاصي از فرآيند دانستن آدمي به دست داده است كه با تئوري‌هاي ديگر گذشته در تعليم و تربيت به صورت ريشه‌‌اي مغايرت دارد. به نظر پياژه‌ ما هرگز نمي‌توانيم واقعيت را آن‌طور كه هست در ذهن خود تصوير كنيم يا واقعيت‌هاي خارج از عالم ذهن را به همان ترتيب كه هست وارد ذهن كنيم بلكه واقعيت نوعي بازسازي شده از محيط هر شخص است و هرگز واقعيت‌هاي ياد گرفته شده عيناً نسخه برگردان آن‌ها در خارج از ذهن نيست.

به نظر اين دانشمند هر كودك در جريان رشد خود، واقعيت‌ها را براي خود، بازسازي مي‌كند.

و به تدريج نتيجه اين بازسازي‌ها به واقعيت‌هايي كه در ذهن بزرگسالان است نزديك مي‌شود. مي‌توان گفت هر معلم بايد محتواي مطالب آموزشي را با فعاليت‌هاي ذهني كودك منطبق سازد و كودك در امر يادگيري به ويژه رياضيات ابتدايي بايد مستقيماً با موضوع يادگيري درگير باشد.

يعني خود فعاليت‌ داشته باشد به عبارت ديگر هرچه كودك در يادگيري مفاهيم رياضي بتواند مشاهده و تجربه كند، مفاهيم رياضي در ذهن او روشن‌تر و صريح‌تر بازسازي خواهد شد. از طرفي هر دانش‌آموز ضمن فعاليت‌هاي خود با ساير همكلاسي‌هايش در حال عمل و عكس‌العمل مي‌باشد.

يادآور مي‌شويم كه پياژه از نظر رشد براي تفكر كودك مراحلي را به تحقيق يافته است. معلم رياضي ابتدايي، زمان مناسب را براي آموزش هر مطلب رياضي در مدارس ابتدايي بايد انتخاب كند. تدريس رياضي با رشد عقلي يادگيرنده مناسبت پيدا مي‌كند و در اين صورت فشار غير ضروري بر كودكي كه هنوز آمادگي لازم براي آموختن مطلبي ندارد وارد نمي‌گردد و همچنين در آموزش مطالب رياضي نيز تاخير بي‌مورد مجاز شمرده نمي‌شود.»

چگونگي حل مسائل و درك مفاهيم رياضي در دوره ابتدايي

از كلاس دوم ابتدايي كه دانش‌آموزان با مساله روبه‌رو مي‌شوند و شروع به حل مسائل ساده‌اي مي‌نمايند، بايد نكات مهمي را كه براي حل مساله لازم است به آنان آموخت و مراقبت كرد كه در حل مسائل اين نكات را رعايت نمايند تا به تدريج ملكه ذهن آنان گردد.

اين نكات عبارتند از:

1. قبل از شروع به حل مساله بايد دانش‌آموز مشخص نمايد كه در مساله چه اطلاعاتي به او داده شده است و چه چيز از او خواسته‌اند. به عبارت ديگر بايد تعيين نمايد كه داده‌هاي مساله چيست و از او چه جوابي خواسته‌اند؟ همكاران محترم مي‌توانند به طريق مختلف دانش‌آموزان را به اين كار عادت دهند.

2. دانش‌آموز بايد قبل از حل مساله با هر عمليات رياضي ديگر، جواب آن را تخمين بزند. اين امر باعث مي‌شود كه اگر دانش‌آموزي در انجام عمليات خود اشتباه كرد، متوجه آن شود و اشتباه خود را برطرف نمايد. مثلاً دانش‌آموز بايد بتواند پيش‌بيني كند كه حاصل جمع دو عدد 27 و 19 عددي است بزرگتر از 40 و كوچكتر از 50 بنابراين، اگر حاصل جمع را 38 تا 68 به دست آورد، مي‌داند كه اشتباه كرده است و يا حاصل‌ضرب دو عدد 34*57 از 1500 بزرگتر و از 2400 كوچكتر است و يا دقيق‌تر بگوييم، عددي است در حدود 2000 بنابراين اگر حاصلضرب را عدد 2938 تا 1138 به دست آورد، متوجه خواهد شد كه اشتباه كرده است. به عنوان مثال مي‌پردازيم به حل مساله شماره يك صفحه 14 رياضي چهارم دبستان صورت مساله از اين قرار است آمار دانش‌آموزان يك دبستان در باختران كه از نمايشگاهي كه به مناسبت دهه فجر برپا شده بود بازديد كردند، چنين است، كلاس اول 38 نفر، كلاس دوم 37 نفر، كلاس سوم 35 نفر.‌ كلاس چهارم 32 نفر، كلاس پنجم 36 نفر تعداد دانش‌آموزان اين دبستان كه از نمايشگاه ديدن كرده‌اند چند نفر است؟ چون تعداد دانش‌آموزان هريك از پنج كلاس، از 30 نفر بيشتر و از 40 نفر كمتر است بايد دانش‌آموز بتواند پيش‌بيني كند كه مساله از 150 نفر بيشتر و از 200 نفر كمتر است.

منطقي بودن جواب مساله:

دانش‌آموز بايد ياد بگيرد و دقت نمايد كه جوابي را كه براي مساله به دست مي‌آورد، منطقي و قابل قبول باشد و با آنچه در اطراف او وجود دارد، تطبيق كند. مثلاً تعداد درختان يك باغ، تعداد دانش‌آموزان يك مدرسه و تعداد خانه‌هايي كه در يك محله ساخته شده‌اند. نظاير آن‌ها هميشه اعدادي صحيح است و جواب‌هاي كسري براي چنين مساله‌هايي غيرمنطقي است. همچنين بلندي قد يك انسان، وزنه‌اي كه يك دانش‌آموز مي‌تواند بلند كند، تعداد مسافرين يك اتوبوس مسافربري، تعداد دانش‌آموزان يك كلاس حدودي دارند كه بيش از آن منطقي نيست. بنابراين، اگر دانش‌آموزي در حل مساله‌اي تعداد مسافرين يك اتوبوس معمولي را 154 نفر يا وزنه‌اي كه يك دانش‌آموز كلاس چهارم بلند مي‌كند كه اين اعداد و ارقام غيرمنطقي است و مسلماً در حل مساله اشتباه كرده است.

يكي از استادان بسيار خوب دانشگاه تعريف مي‌كرد كه دانشجويي در يكي از رشته‌هاي علمي در حل مساله‌اي دماي سيمي را چند ميليون درجه سانتي‌گراد به دست آورده بود و هيچ‌ دقت نكرده بود كه در دماي بيش از پنج هزار درجه، تمام فلزات ذوب مي‌شوند و ديگر سيمي وجود ندارد كه دماي آن به ده هزار درجه برسد تا چه رسد به چند ميليون درجه.

حال برمي‌گرديم به حل مساله فوق‌الذكر:

يكي از مسائل خوبي كه در كتاب‌هاي رياضي ابتدايي آمده است همين مساله شماره 7 صفحه 73 رياضي چهارم دبستان و مسائل نظير آن است. صورت مساله چنين است «مي‌خواهيم براي 52 دانش‌آموز در اردوگاه چادر بزنيم حداقل چند چادرنشين شش نفره لازم است تا كسي بدون چادر نماند» اين گونه مسائل هم جنبه كاربردي دارند و در زندگي روزانه زياد اتفاق مي‌افتند و هم دانش‌آموز ياد مي‌گيرد كه به مطالبي كه در بالا تذكر داده شده توجه نمايد براي حل اين مساله مي‌توان با مثال‌هاي محسوس مطلب را براي دانش‌آموزان روشن كرد. مثلاً مي‌توان عملاً به دانش‌آموزان نشان داد كه اگر در كلاس 38 دانش‌آموز باشد و سه دانش‌آموز روي يك نيمكت بنشينند، حداقل چند نيمكت لازم است تا همه دانش‌آموزان محلي براي نشستن داشته باشند. در اين مثال دانش‌آموزان متوجه مي‌شوند كه 36 نفر روي 12 نيمكت مي‌نشينند و 2 نفر ديگر نيمكت ندارند. بنابراين، بايد براي‌ آن دو نفر نيز يك نيمكت در نظر گرفت. پس جمعاً 13= 1+12 نيمكت لازم است. به اين ترتيب، دانش‌آموزان به مفهوم مساله پي خواهند برد و مساله مورد بحث نيز به همين ترتيب حل مي‌شود.

براي 48 نفر 8 چادر لازم است و براي 4 نفر ديگر كه بدون چادر مانده‌اند بايد يك چادر در نظر گرفت. چون فرض مساله اين است كه چادرها شش نفره است و كسي هم نبايد بدون چادر بماند. بنابراين 9= 1+8  چادر لازم است. به نظر مي‌رسد اشكال از اينجا به وجود مي‌آيد كه ما دانش‌‌آموزان را عادت داده‌ايم به اينكه هر عددي در حل مساله به كار مي‌برند يا بايد در صورت مساله آمده باشد و يا در ضمن عمليات به دست آيد. در اينجا عدد يك كه بايد با عدد 8 جمع‌ شود، هيچ‌كدام از دو حالت فوق را ندارند و در موقع نوشتن حل مساله براي آن‌چه توضيحي بايد داد. اگر توجه نماييم كه يكي از هدف‌هاي اصلي تدريس رياضي عادت دادن دانش‌آموزان به تفكر صحيح و منطقي است، اين مشكل ديگر وجود نخواهد داشت. به اين ترتيب، همان‌طور كه تذكر داده شد دانش‌آموز پس از انجام عمل تقسيم توضيح مي‌دهد كه براي 48 نفر 8 چادر لازم است و براي 4 نفر باقيمانده نيز يك چادر ديگر.

و سپس مي‌نويسد: 9=1+8 حداقل 9 چادر لازم است تا هيچ‌كس بدون چادر نماند.

در طول تاريخ آموزش و پرورش حل مساله يكي از هدف‌هاي مهم آموزشي معلمان به شمار مي‌آمده از بركت پيشرفت‌هاي روانشناسي علمي معاصر بر اهميت موضوع افزوده شده است. جان ديوئي، جروم برونر، ژان پياژه، ولئو ويگوتسكي از جمله كساني هستند كه بر نقش فعاليت‌ يادگيرنده در جريان حل مساله بر دانش‌اندوزي تأكيد داشته‌اند بنا به گفته كيلپا تريك، يادگيري در آموزشگاه بايد هدفمند باشد نه التزاعي و يادگيري هدفمند از راه وا داشتني دانش‌آموزان كه انجام پروژه‌هاي مورد علاقه و انتخاب خودشان بوده بهتر امكان‌پذير است.

شكل‌گيري رياضي با درگير نمودن دانش‌آموز با مسأله: وقتي يادگيرنده با موقعيتي روبه‌رو مي‌شود كه نمي‌تواند با استفاده از اطلاعات و مهارت‌هايي كه در آن لحظه در اختيار دارد به آن موقعيت سريعاً پاسخ درست بدهد يا وقتي كه يادگيرنده هدفي دارد و هنوز راه رسيدن به آن را نيافته است، مي‌گوييم با يك مساله رو‌به‌رو است. حل مسأله صرفاً دانستن اطلاعات، مفاهيم يا اصول و كنار هم قرار دادن آن‌ها نيست، بلكه يادگيرنده بايد راه‌هاي تازه تركيب دانش‌هاي قبلي به ويژه اعداد يا اصول قبلاً آموخته شده را كه به حل مسائل منجر مي‌شوند كشف كند. اگر چنين وضعيتي صورت گرفت مفاهيم در ذهن شكل مي‌گيرد.

موارد زير به درك مفاهيم رياضي كمك مي‌كند

1. لازم است تست‌هاي استاندارد در زمينه‌هاي سنجش توانايي ذهني كودكان تهيه شود و معلمان قبل از تدريس بتوانند توانايي هر دانش‌آموز را در يادگيري مطالب رياضي مانند مجموعه‌ها، عددها،‌ زمان، سرعت و... ارزيابي كرده و به دقت معين كنند.

2. دروس رياضي براساس توانايي‌هاي مختلف ذهن كودك كه در مراحل رشد فكري او ظهور مي‌كند و تقويت مي‌گردد برنامه‌ريزي شوند.

3. معلمان كلاس‌هاي مختلف مدارس ابتدايي با توجه به انتخاب روش‌هاي درسي طوري عمل كنند كه روش‌ انتخابي در تدريس با رشد فكري كودكان برابر تحقيقات پياژه مناسبت داشته باشد. مثلاً در مدارس ابتدايي كه اغلب كودكان در مرحله رشد تفكر عملي هستند بايد دانش‌آموزان با راهنمايي معلمان خود از اشيا و وسايل عيني بيشتر استفاده كنند. روش فعال به صورت روش آموزش گروهي و همچنين روش آموزش انفرادي در كلاس درس رياضي به كار برده مي‌شود.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم فروردین 1391ساعت   توسط گروه درسی سوم آذربایجان شرقی  | 

نمونه سوال تستي فارسي

1)کدام گزینه با بقیه فرق دارد؟

الف-  سرانجام                      ب- آغاز                      ج- عاقبت

2) اولین ماه زمستان چه نام دارد ؟

الف- دی                      ب- مهر                        ج- تیر

3) کلمه ي جلد برای شمارش کدام یک از موارد زیر مناسب است ؟  

   الف- هواپیما              ب- کاغذ                 ج- کتاب

4) مخالف کلمه ی احتیاج چیست ؟

الف-بی نیاز ی                ب- نیازمند                ج- محتاج

.........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

5) کدام کلمه با هر دو علامت " ها " و " ان " جمع بسته می شود؟

الف- شکل                ب- درخت                  ج- ابر

..........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

6) جای خالی با کدام کلمه کامل می شود؟ (( دانشمندان با ........................ فراوان به همه چیز نگاه می کنند . ))

       الف- تلاش            ب- دقّت          ج- افتخار

..........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

7)کدام یک از کلمات زیر را نمی توان با (( گزار )) ترکیب کرد ؟

       الف – نماز              ب- فیلم                         ج- سپاس

.......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

23) کدام مورد جمله را کامل می کند؟ (( من هفته ی قبل به گردش ....................... . ))

         الف – خواهم رفت        ب- رفته باشم            ج- رفتم    

..................................................................................................................................................................................................................................................................................................................... 

24) با توجه به معنی کلمات ، املای کدام کلمه صحیح نمی باشد ؟

   الف- برخواست : بلند شد         ب- انتها : آخر □              ج- حیف : افسوس  □

.......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

8)  فعل کدام جمله نشان دهنده ی زمان آینده است؟

     الف- ادیسون آینه را کشان کشان به اتاق آورد .  

    ب- امروز مسافرت بسیار آسان شده است .

   ج- فردا رضا گزارش خود را خواهد خواند .

..........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

9)کدام یک از نوشته های زیر ضرب المثل است ؟

الف – مدادی که پرواز می کرد .  □                                

 ب- ز دانش در بی نیازی بجوی .

ج- عاقبت جوینده یابنده بود .

...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................27) مخالف و هم معنی کلمه ی ((انتها)) به ترتیب کدام است ؟

الف – آغاز ، شروع                     ب- آغاز ، پایان                       ج- پایان ، آغاز

10) در جای خالی کدام کلمه را می توان قرار داد؟ ((  دنیا  .......... لبخند گلستان می شود . ))

الف- برای                ب- با                                ج- از  

29) کدام یک از کلمات زیر هم خانواده ی کلمه ی ((نظم)) است ؟

الف- نظافت                   ب- ناظم                         ج- نظر

............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................ 11) در کدام مورد کلمه ها درست نوشته شده اند؟

الف -  نماینده گان ـ  شایستگی □  ب - نمایندگان ـ  شایسته گی       ج-  نمایندگان ـ  شایستگی   

         

                                                                           موفق باشید .

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم فروردین 1391ساعت   توسط گروه درسی سوم آذربایجان شرقی  | 

نمونه سوالات تستي رياضي

1) ارزش رقم 4در عدد 4523 برابر است با:

           الف - 4 □                ب-  یکان هزار  □                                                 ج- 4000 □

2) 4071متر چند کیلومتر و چند متر است؟

الف – 40 کیلومتر و 71 متر  □          ب- 4 کیلومتر و 17 متر  □         ج- 4 کیلومتر و 71 متر □

....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................3) به اندازه ی دور هر شکل .................. می گویند .

الف – ضلع  □                                     ب- محیط      □                           ج- متر □

.................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................... 4) اگر در عدد 405 به جای صفر ، 7 بگذاریم این عدد چقدر بیشتر می شود ؟

الف – 70 تا  □                         ب-  7 تا  □                                   ج- 700 تا  □

.................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................  5) کوچکترین عدد چهار رقمی که با رقم های ( 9 ، 0 ، 1 ، 5 ) می توان نوشت کدام است ؟

الف- 0159   □                               ب- 1095    □                                     ج- 1059   □

................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................. 6) کدام یک از شکل های زیر قطر ندارد ؟

الف – سه ضلعی  □                     ب- شش ضلعی  □                   ج- دایره  □

.................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................  7) در شکل روبرو  چند پاره خط می بینید ؟                                              

 

الف- 3 پاره خط □                   ب- 4 پاره خط      □               ج- 2 پاره خط  □

.................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................8) دو تا 500 گرم برابر است با ...........

الف-  1500 گرم  □               ب- 2 کیلو گرم   □                  ج- 1 کیلو گرم  □

 

9) اگر باقیمانده تفریقی 296 و عدد دوم آن 615 باشد ، عدد اول چند است ؟

الف -  911  □                        ب- 319   □                  ج- 915   □        

............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................... 10)مریم 5 ساله است .برادرش از سه برابر سن مریم 4 سال کمتر دارد . برادر مریم چند ساله است ؟

الف- 11 سال  □                       ب- 19 سال  □                         ج- 8 سال  □

................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................11)در تساوی 15= 3  ×  5  کدام عدد تعداد اشیا هر دسته را نشان می دهد ؟

الف-  5                            ب- 15 □                                 ج- 3   □

...............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................12)پاره خط قسمتی از خط راست است که ........

الف-  دو طرفش باز باشد .        ب- از دوطرف بسته باشد . ج- از یک طرف باز و از یک طرف بسته باشد. 

13)برای این محور چه نوع تساوی باید نوشت ؟

 الف- تقسیم            ب- تفریق             ج- ضرب 

14)اگر بخواهیم با تعدادی مقوای هم اندازه به شکل مربع، یک مکعب بسازیم به چند قطعه مقوا نیاز داریم ؟

الف-  8 تا                                ب- 4 تا                                          ج- 6 تا 

15)در کدام یک از شکل های زیر ضلع ها مساوی ، امّا قطرها نامساویند ؟

الف-  مربع □                           ب- لوزی                                ج- مستطیل  □

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم فروردین 1391ساعت   توسط گروه درسی سوم آذربایجان شرقی  | 

شما بگين كدام كلام بهتره؟

مثبت بیندیشیم و مثبت بگوییم تا انرژی مثبت خود را به دیگران  منتقل کنیم. 

پس از همين امروز:

بگوییم:  ازاینکه وقتتون رو در اختیارم گذاشتید ممنون  

نگوییم:   ببخشید مزاحمتون شدم

 

بگوییم:  طول میکشه تا یاد بگیری

نگوییم:   هیچ وقت یاد نمیگیری

 

 بگوییم:  مسئله دارم

نگوییم:  مشکل دارم

 

 بگوییم:  شاد و پر انرژی باشید

نگوییم:   خسته نباشید

 

بگوییم:  صد در صد خواهد شد

نگوییم:   ای کاش میشد

 

بگوییم:   حتما موفق میشوی

نگوییم:   موفق میشوی

 

بگوییم:  عالی هستم

نگوییم:   خوب هستم

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم فروردین 1391ساعت   توسط گروه درسی سوم آذربایجان شرقی  | 

مطالب قدیمی‌تر